BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: SB UN usvojio rezoluciju o prekograničnoj pomoći Siriji, ali odbio da se bavi humanitarnim posledicama sankcija

RT: SB UN usvojio rezoluciju o prekograničnoj pomoći Siriji, ali odbio da se bavi humanitarnim posledicama sankcija
12.07.2020. god.


Savet bezbednosti UN-a konačno je postigao kompromis, slažući se da će jedna kontrolna tačka u Idlibu pod kontrolom militanata biti otvorena za isporuke pomoći iz Turske. Nakon veta na dva nacrta rezolucija, Rusija i Kina su se suzdržale od glasanja.

 


U nastojanju da se ograniči broj graničnih prelaza izvan kontrole sirijske vlade, Rusija je uložila veto na dve rezolucije zapadnih zemalja, te su propala dva protivpredloga tokom protekle sedmice. Konačno je postignut dogovor u subotu naveče da se samo jedna kontrolna tačka na teritoriji pod kontrolom militanata otvori tokom sledećih 12 meseci - Bab Al Hava, koja se koristi za preko 80 odsto isporuka UN-a na severozapad Sirije.


Moskva je tvrdila da se situacija u Siriji dramatično promenila u poslednjim godinama i da je veći deo njene teritorije pod zvaničnom kontrolom Damaska. Kina se složila da bilo kakve prekogranične isporuke treba da budu „u skladu sa tim i da se prilagode u svetlu dešavanja na terenu“.

Dok su Moskva i Peking kritikovali zapadne diplomate zbog toga što su odbili da priznaju da jednostrane sankcije Siriji pogoršavaju humanitarnu krizu, stavile su veto na verziju rezolucije koju su pripremile Nemačka i Belgija.

Ruska misija pri UN-u ponovila je da postojeći prekogranični mehanizam "ne odražava minimalne potrebe" međunarodnih principa humanitarnog prava, posebno jer UN nema stvarno prisustvo u zoni deeskalacije Idliba i da je stoga " nemoguće kontrolisati kako se pruža humanitarna pomoć i ko su njeni krajnji korisnici".

"Rezolucijom smo predložili da generalni sekretar UN-a pripremi izveštaj o proceni uticaja zapadnih sankcija na sirijsku ekonomiju, koliko one utiču na obične građane i pružanje humanitarne pomoći. Naše zapadne kolege bile su spremne da žrtvuju celokupni mehanizam, te sprečavaju usvajanje ovog amandmana."

 

Savet bezbednosti je 2014. godine odobrio humanitarnu akciju, kao hitnu meru u jeku rata u Siriji, kako bi se olakšao priliv humanitarne pomoći u područja pod kontrolom različitih oružanih grupa. Pored turskih kontrolnih punktova, granični prelazi sa Jordanom i Irakom su takođe uključeni u aranžman, ali su u januaru zatvoreni.

Tvrdeći da je zatvaranje ostalih prelaza u oblastima van kontrole legitimnih sirijskih vlasti podstaklo saradnju UN-a i Damaska i da je ustvari povećalo protok pomoći, ruske diplomate izrazile su nadu da će njihove „zapadne kolege prestati da ignorišu razvoj situacije u Siriji i da će ohrabriti međunarodne humanitarne radnike da sarađuju sa zvaničnim Damaskom. "

Izvor: Vostok / RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Omar Haj Kadour / AFP / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist


Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer

Jevrejska država je navodno izjavila da će kazniti Palestinu ako sud bude gonio njene lidere


Neki saveznici su skeptični prema prihvatanju Ukrajine usred oružanog sukoba, izjavio je predsednik


Ostale novosti iz rubrike »